KCKCC

0 7

by Kelly Rogge
There are only a few days left to submit nominations for induction into the Mid-America Education Hall of Fame, presented by the Kansas City Kansas Community College Endowment Association.

The event is from 5:30 to 7:30 p.m. April 23 at the Dr. Thomas R. Burke Technical Education Center.

The Mid-America Education Hall of Fame was started in 1996 by the KCKCC Endowment Association as a way to recognize individuals, organizations and corporate supporters in the community who have made notable contributions to education. Hall of Fame inductees are selected based on a demonstrated commitment to education, their effort to improve the quality of life in the community through a commitment to education, increasing educational opportunities for others and supporting significant changes that have improved the quality of education.

Nominees will be screened according to the set criteria by the selection committee. In addition, nominations must include a biography or program description and at least three letters of recommendation.

Nomination forms are available at www.kckcc.edu/endowment-association. Forms can be submitted via mail or email. No video or audio tapes will be considered. Nominations are due by Feb. 2, 2015.

Last year’s list of honorees included Bob Van Maren, long-time superintendent of the Bonner Springs School District; Harry McDonald, a 30-year teaching veteran in the Blue Valley School District; Dr. Howard Shaw, a physician and hospital administrator who was named the Outstanding Community College Student in Kansas during his time at KCKCC in the 1980s; Greg Graves, chairman and CEO of Kansas City-based Burns and McDonnell; AT&T, a company that has made a five-year commitment worth $250 million to address high school success as well as college and career readiness for students deemed at-risk and the 2nd Chance Scholarship Foundation, an organization founded by Matt and Jessica Brandmeyer that provides scholarships to high school graduates who have experienced adversity.

For more information on the Mid-America Education Hall of Fame or to submit a nomination, contact Dawanna Fangohr or Patrick McCartney at 913-288-7675.

Information is also available by email at dfangohr@kckcc.edu.
Kelly Rogge is the public information supervisor at KCKCC.

Primary to be required in UG 1st District, at large; UG 4th District; and BPU 3rd District, at large

Seven candidates for Unified Government Commission, 1st District at large, filed by the noon deadline today, according to a list from the Wyandotte County Election Commissioner’s office.

The candidates for that office, which has been vacant almost two years, include Melissa Bynum, LaVert A. Murray, Tamika Pledger, Janice (Grant) Witt, Christal Watson, Nathan Barnes and Mark Gilstrap.

In the UG Commission, 4th District, Scott C. Murray and Harold Johnson are challenging incumbent Commissioner Tarence Maddox in the primary.

In the Board of Public Utilities, 3rd District, at large, four candidates will face each other in the primary election March 3. Long-time BPU 3rd District at large incumbent Terry Eidson died Jan. 10.

The BPU 3rd District at large candidates in the primary are Norman D. Scott, Murray D. Anderson Sr., Thomas H. Gordon, and Chris McCord.

The other candidates running in the spring elections are in races that did not require a primary, according to the election commissioner’s list.

Those candidates will run in the general election on April 7.

The candidates to run in the general election include:

For UG Commissioner, 2nd District: Brian McKiernan, incumbent.

For UG Commissioner, 3rd District: Ann Murguia, incumbent.

For UG Commissioner, 6th District: Angela Markley, 6th District.

For Register of Deeds: Nancy Burns, incumbent.

For Board of Public Utilities, 1st District: Robert “Bob” Milan, incumbent, Freddy Wilson Jr.

For Board of Public Utilities, 3rd District: Jeff Bryant, incumbent.

For Kansas City Kansas Community College Board of Trustees: Ray Daniels, incumbent; Mary Ann Flunder, incumbent; Clyde A. Townsend, incumbent, Don Ash, incumbent, Victor B. Trammell.

For Turner Board of Education: Jeff Davidson, incumbent; Sherrie Watkins-Alvey, incumbent; Douglas Lockwood, incumbent, Becky Billigmeier, incumbent; Theresa Tillery, incumbent.

For Piper Board of Education: Tom Beebe, incumbent; Ashley Biondi, Steve Buff, Neal Palmer, incumbent; Lisa K. Sullivan, incumbent; Jeb Vader; Cory Appl; and Desiree Fergus.

For Bonner Springs Board of Education: Timothy G. McGinnis, incumbent; David J. Pierce, incumbent; Patricia E. Welicky, incumbent, Olliea Jarrett, incumbent.

For Kansas City, Kan., Board of Education: George Breidenthal, incumbent; Maria Cecilia Ysaac, Irene Caudillo, Korri Hall-Thompson, Janey M. Humphries, Brenda C. Jones, incumbent; Gloria A. Willis, incumbent; and Valdenia C. Winn.

For Bonner Springs city: Jeff Harrington, mayor, incumbent; Jack Knight, Bonner Springs City Council, Ward 1, incumbent; Mike Thompson, Bonner Springs City Council, Ward 1; Dani Gurley, Bonner Springs City Council, Ward 2; Racheal Haas, Bonner Springs City Council, Ward 2, incumbent; Jordan M. Mackey, Bonner Springs City Council, Ward 3; Robert W. Reeves, Bonner Springs City Council, Ward 3, incumbent; Eric Freeman, Bonner Springs City Council, Ward 4, incumbent; and Mark Kipp, Bonner Springs City Council, Ward 4.

For Edwardsville city: Chuck Stites, Edwardsville City Council, at large; Chuck Adams, Edwardsville City Council, at large, incumbent; Craig Crider, Edwardsville City Council, at large, incumbent; Terence P. Dunn, Edwardsville City Council, at large; Garrett Mellott, Edwardsville City Council, at large, incumbent.

Fairfax Drainage District: Martin L. Quinn, director, incumbent, George Breidenthal, director; Kevin S. Brown, director, incumbent; Philip A. Kostelac, director, incumbent.

Kaw Valley Drainage District: James “Bundy” Jenkins, director, incumbent; David R. Morales, director, incumbent; Anthony Talavera Jr., director, incumbent; Javier Buddy Marron.

With the filing deadline at noon tomorrow, at least six candidates will be on the primary ballot for the open seat on the Unified Government Commission, 1st District at large.

The primary will be March 3 and the general election is April 7. Filing deadline is noon Tuesday, Jan. 27.

According to the Wyandotte County Election Commissioner’s candidate list, the candidates who have filed for UG Commission, 1st District at large, by Monday included LaVert A. Murray, Tamika Pledger, Janice (Grant) Witt, Christal Watson, Nathan Barnes and Mark Gilstrap.

Some other contests on the ballot are beginning to see more candidates, also.

Candidates include:

For UG Commissioner, 2nd District: Brian McKiernan, incumbent.

For UG Commissioner, 3rd District: Ann Murguia, incumbent.

For UG Commissioner, 4th District: Harold Johnson and Tarence Maddox, incumbent.

For UG Commissioner, 6th District: Angela Markley, 6th District.

For Register of Deeds: Nancy Burns, incumbent.

For Board of Public Utilities, at large, District 3: Norman D. Scott, Murray D. Anderson Sr., Thomas H. Gordon, Chris McCord.

For Board of Public Utilities, 1st District: Robert “Bob” Milan, incumbent, Freddy Wilson Jr.

For Board of Public Utilities, 3rd District: Jeff Bryant, incumbent.

For Kansas City Kansas Community College Board of Trustees: Ray Daniels, incumbent; Mary Ann Flunder, incumbent; Clyde A. Townsend, incumbent, Don Ash, incumbent, Victor B. Trammell.

For Turner Board of Education: Jeff Davidson, incumbent; Sherrie Watkins-Alvey, incumbent; Douglas Lockwood, incumbent, Becky Billigmeier, incumbent; Theresa Tillery, incumbent.

For Piper Board of Education: Tom Beebe, incumbent; Ashley Biondi, Steve Buff, Neal Palmer, incumbent; Lisa K. Sullivan, incumbent; Jeb Vader.

For Bonner Springs Board of Education: Timothy G. McGinnis, incumbent; David J. Pierce, incumbent; Patricia E. Welicky, incumbent, Olliea Jarrett, incumbent.

For Kansas City, Kan., Board of Education: George Breidenthal, incumbent; Maria Cecilia Ysaac, Irene Caudillo, Korri Hall-Thompson, Janey M. Humphries, Brenda C. Jones, incumbent.

For Bonner Springs city: Jeff Harrington, mayor, incumbent; Jack Knight, Bonner Springs City Council, Ward 1, incumbent; Mike Thompson, Bonner Springs City Council, Ward 1; Dani Gurley, Bonner Springs City Council, Ward 2; Racheal Haas, Bonner Springs City Council, Ward 2, incumbent; Jordan M. Mackey, Bonner Springs City Council, Ward 3; Robert W. Reeves, Bonner Springs City Council, Ward 3, incumbent; Eric Freeman, Bonner Springs City Council, Ward 4, incumbent.

For Edwardsville city: Chuck Stites, Edwardsville City Council, at large; Chuck Adams, Edwardsville City Council, at large, incumbent; Craig Crider, Edwardsville City Council, at large, incumbent; Terence P. Dunn, Edwardsville City Council, at large.

Fairfax Drainage District: Martin L. Quinn, director, incumbent, George Breidenthal, director; Kevin S. Brown, director, incumbent; Philip A. Kostelac, director, incumbent.

Kaw Valley Drainage District: James “Bundy” Jenkins, director, incumbent; David R. Morales, director, incumbent; Anthony Talavera Jr., director, incumbent.

STAY CONNECTED